İsrail’de 7 Ekim saldırısı sonrası ilk istifa

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Korgeneral Aharon Haliva’nın, yerine biri seçildikten sonra emekli olacağını duyurdu. Haliva, 7 Ekim 2023’teki Hamas saldırısında İsrail askeri istihbaratının görev zafiyetini kabul ettiği bir mektup yazdı. Haliva, Hamas saldırısından sonra görevi bırakan ilk üst düzey yetkili oldu.

“SAVAŞIN KORKUNÇ ACISINI SONSUZA DEK TAŞIYACAĞIM”

7 Ekim’de Hamas’ın İsrail sınırları içindeki bir müzik festivaline düzenlediği saldırıyla ilgili İsrail yönetiminin zafiyeti hep tartışma konusu oldu. Hamas’ın saldırısın yaklaşık bin 200 İsrailli ve yabancı öldürüldü, 253 kişi rehine olarak Gazze’ye götürüldü. İsrail’in bu saldırılara karşı soykırıma varan katliamlarında ise 34 bin Filistinli hayatını kaybetti.

Haliva, 7 Ekim olaylarındaki sorumluluğunu kabul ederek görevinden ayrılma talebinde bulunduğunu belirtti. İstifa mektubunda, “Bu kara günü sürekli olarak taşıyorum. Savaşın korkunç acısını sonsuza dek taşıyacağım.” dedi ve bir devlet soruşturma komisyonu kurulmasını talep etti.

MUHALEFETTEN NETANYAHU’YA DA İSTİFA ÇAĞRISI

Haliva’nın istifası, saldırıdan on gün sonra direktörlüğünün istihbarat başarısızlıklarından tam sorumluluk aldığını açıklamasından sonra bekleniyordu.

Muhalefet lideri Yair Lapid, Haliva’nın istifasını “haklı ve onurlu” bulduğunu belirterek Netanyahu’nun da aynısını yapması gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir