Işık Varken Uyumamamızın Sebebi Bilime Göre Göz Kapaklarımız Olabilir! İyi de Nasıl?

Kimi insan top patlasa uyanmaz, kimi insan da küçücük bir ışık bile hissetse gözlerini açar. Eğer göz kapaklarınızın ışığı geçirgenliği konusunda sorun yaşıyorsanız bu içerik sizin için.

İyi haberi önden verelim: Bu, sizin çok hassas olduğunuzla ilgii bir konu değil. Peki neyle ilgili?

Göz kapaklarınızın ışığı fazla geçirmesi, buna sebep oluyor.

“Gözler kapalıyken ışık nasıl geçebilir?” diye düşünmeyin, çünkü bu konuyla ilgili yapılan araştırmalar var. Osaka Metropolitan Üniversitesinin yaptığı bir çalışma, gözler kapalıyken de göz kapaklarının ışığı ne kadar geçirdiğiyle ilgili çarpıcı bulgular elde etti.

Hideki Sakai’nin çalışmasına göre, göz kapakları ışığı çok daha fazla geçiriyor ve bu durum da uyku kalitesini etkiliyor. Özellikle kapalı gözlerle algılanan ışık miktarı, önceki tahminlerin çok üzerinde çıktı.

Bunun sebebi, göz kapaklarının genellikle daha fazla ışık geçirdiği ve bu yüzden uyku sırasında dış etkenlerden kolayca etkilenebildiği.

Sakai, yaptığı çalışmada katılımcıların kapalı gözlerle bile ışığı nasıl algıladıklarını test etti.

33 kişi ile yürütülen araştırmanın bulguları, göz kapağındaki ışık geçirgenliği değerlerinin beklenenden çok daha yüksek olabileceğini (%0,3 ila %14,5 arasında değişen oranlarda) ve farklı ışık renklerinin algılanan parlaklık üzerinde nasıl etkiler yarattığını gösteriyor.

Kişilere, farklı parlaklık düzeylerinde ışık yansıtılarak elde edilen bu bilgiler, uyku sırasında veya az ışıklı ortamlarda aydınlatma koşullarının nasıl sağlanabileceğini anlamak için önemli.

Sakai’nin ifadesine göre, gözler kapalıyken ışıklandırma ortamını doğru anlamak ve bu bilgiyi kullanarak uygun aydınlatma çözümleri geliştirmek hem normal uyku sırasında hem de diğer özel durumlarda büyük önem taşıyor.

Çalışma ayrıca, ışığın renginin de uyku üzerindeki etkisini ortaya koydu.

Özellikle kırmızı ışığın daha parlak algılandığı, mavi ışığın ise daha karanlık şekilde algılandığı gözlenmiştir. Bunları bilmek, uyku kalitemizi artıracağı gibi ışıklandırma tasarımının gerçekleştirilmesinde de faydalı olabileceği aşikâr.

Kaynaklar: Cleveland Clinic, Healthline

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir