39 haftalık hamileydi, doğum sabahı öğrendi! Bunun adı ‘gizli gebelik’, 2 sebebi var

Betül Yasemin Keskin / Milliyet.com.tr – İngiltere’nin Güney Doğu bölgesinde Buckinghamshire’da yaşayan genç Paige Hall günümüzden yaklaşık 5 yıl önce bir sabah karnında bir tuhaflıkla uyandı. İçinde bir şeyler hareket ediyordu ve karnı da diğer günlere nazaran daha şişti. Paige Hall’ın aklına hamilelik testi yapmak geldi ve testin sonucunun pozitif olduğunu görür görmez doktora gitti. Doktorlar tamı tamına 39 haftalık hamile olduğunu ve yapılan tetkikler sonucunda aynı gün içerisinde sezaryen doğum yapması gerektiğine kanaat getirdiler. Saatler önce hiçbir şeyin farkında olmayan kadın saatler içerisinde doğum mu yapacaktı? 9 ay boyunca gebeliğe dair hiçbir belirtisi olmamıştı ve dahası buna gerçekten hazır mıydı? İşte doktorların ‘gizli gebelik’ olarak adlandırdıkları tuhaf gerçek.

39 HAFTA BOYUNCA HİÇBİR BELİRTİ YAŞAMADI

Şimdilerde 25 yaşında olan Paige Hall bir sabah uyandığında 39 haftalık hamile olduğunu öğrendi. 39 hafta boyunca gebeliğin hiçbir belirtisini yaşamayan genç kadın 9 ay boyunca düzenli regl olmuş, karnında hiçbir şişlik ya da hareket hissetmemişti. Hall, bir sabah uyandığında kendini ‘çok garip’ hissettiğini ve hamilelik testi yaptığını ve sonucunun pozitif çıktığını anlattı. Panik halinde olan Hall, hastaneye gidip tarama yaptırmadan önce doktorunu aradı. Hastanedeyken sonuçları beklediği sırada yanına gelen sağlık yetkilileri onun eline sezaryen doğum broşürü verince neye uğradığını şaşırdı.

Kısa bir süre içinde hamile olduğuna ikna oldu ancak bu kez de doğumun aynı gün olacak olması onu korkutuyordu. Ne kadar zamandır hamile olduğunun farkında olmasa da, oğlu Jensen sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi. Daha önce henüz o kadar anne olmayı düşünmemişti ve bebek bakımı konusunda oldukça deneyimsiz olan Hall başta oldukça korktu. Ancak kendi gibi bu durumu deneyimlemiş kişilerle iletişime geçerek süreci biraz daha kontrol altına altı. Oğlu Jensen için, “O olmasaydı hayatım çok farklı olurdu” diyor ve onu dünyaya getirebildiği için çok mutlu olduğunu söylüyor.

British Medical Journal’da 2002 yılında yayınlanan bir makalede, gizli gebeliklerin yaklaşık her 2 bin 500 gebelikten yalnızca birinde meydana geldiği ifade edildi.

Peki bu vaka özelinde ‘gizli gebelik’ nedir? Anne adaylarının 9 ay boyunca bunu anlamaması, dahası hissetmemesi nasıl mümkün olabilir?

Paige Hall’ın hamile olduğunu öğrendiği sabah karnı bu şekilde görünüyordu.

‘SEBEBİ FİZYOLOJİK YA DA PSİKOLOJİK OLABİLİR’

“Gizli gebelik gebenin hamile olduğunu fark etmemesidir” diyerek açıklamasına başlayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Feride Mimaroğlu bu duruma sebep olabilecek nedenleri 2 başlık altında inceledi. İlk sebep fizyolojik olabilir: Gebe, polikistik over sendromu (PKOS) yaşıyor olabilir ya da menopoza yakın dönemde olabilir. İkinci neden ise hastanın yaşı çok genç olabilir ve hasta bir gebelik durumu olmadığını düşünerek gebeliğin belirtilerini ve kendini reddediyor olabilir.

Gizli gebeliğin bir süre ya da tamamı boyunca fark edilmemesi olduğunu ileten Op. Dr. Mimaroğlu, “Genelde ilk 20 haftada fark edilmeyebiliyor. Ancak bazen tamamı boyunca da fark edilmeyebiliyor. Hasta adet düzensizliği yaşamış olmasına rağmen bunun normal bir durum olduğunu düşünüp gebeliği reddetmiş olabilir” dedi.

Paige Hall 9 ay boyunca düzenli regl olduğu ve düzenli doğum kontrol hapı kullandığı bilgisini veriyor. 9 ay boyunca gebeliğe dair hiçbir belirtinin olmaması normal mi? Mimaroğlu, “Bazen gebelikler düşük riski, erken doğum riskiyle seyreder. Ara ara düzensiz kanamalar olabilir ve bir belirti vermeyebilir ya da hasta doğum kontrol hapı kullanımını bırakmamıştır. Hapın sonuna doğru kanama gelir, hasta da bu kanamayı regl kanaması olarak adlandırır” açıklamasında bulundu.

‘Gizli gebelik’ hangi durumlarda daha sık görülür? Anne adayının vücudundaki hangi hormonal durumlar gebeliği gizler?

Mimaroğlu, gizli gebeliğin genellikle fizyolojik olarak menopoza yakın ya da polikistik over sendromu gibi adet düzensizliği yapan durumlarda görülebildiğini ya da gebeliğin reddi gibi psikolojik durumlarda görülebildiğini bir kez daha hatırlattı. Bazen de yakın zamanda doğum yapmış kadınlarda gizli gebeliğin görülebildiğini, adet görememe durumunu emzirme süreçlerine bağlayan kadınların gizli gebelik yaşama ihtimalleri olduğunun altını çizdi.

GİZLİ GEBELİKTE KOMPLİKASYON TEHLİKESİ

9 ay boyunca hamile olduğunu anlamayan ve tesadüfen bu durumu fark edip sağlıklı bir bebek dünyaya getiren Paige Hall oldukça şanslıydı. Ancak bir gebeliğin rutin bir şekilde takip edilmemesi durumu bebekte ve annede ne gibi sorunlara sebep olur? Gebelikte düzenli kontrol ne derece önemli, yapılmazsa sonuçları ne olur? Son olarak Op. Dr. Feride Mimaroğlu, gizli gebelikle ilgili oluşabilecek komplikasyonları sıraladı:

– Anne durumu fark etmediği için 9 ay boyunca gebelik bakımını almamış olacak.

– Hasta, varsa kötü alışkanlıklarını bırakmamış ve gebeliğe hazırlanmamış olacak.

– Gebelikte riskli gebelik halleri gözden kaçarak anomali doğum öyküsü gibi sorunlara sebep olacak.

Op. Dr. Mimaroğlu, “Bu yüzden adet düzensizliği olan kadınların her ihtimale karşı gebelik testi yapması veya gidip muayene olmasında fayda var” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir